יום ראשון, 17 באוקטובר 2010

תיק עבודות ללימודי עיצוב


כפי שהסברנו במאמר המבוא שלנו, יש הבדל בין תיק עבודות (פורטפוליו) שמיועד לסייע לכם להתקבל ללימודי עיצוב לבין תיק עבודות שאמור לסייע לכם להתקבל לעבודה בתחום שלכם. תיק עבודות ללימודי עיצוב שונה מתיק עבודות שמיועד לקבלה לעבודה בכך שהוא אמור להעיד על הפוטנציאל העתידי שלכם, ולא על היכולת שלכם בהווה.
אז מה זה אומר? האם טכניקה ויכולת טכנית לא חשובה כאשר מכינים תיק עבודות ללימודי עיצוב? לא בהכרח, מכונים ובתי ספר ללימודי עיצוב רוצים לקבל תלמידים עם יכולת מינימלית ונוטים בדרך כלל להרתע ממישהו עם אפס רקע בתחום. לכן כאשר מכינים תיק עבודות ללימודי עיצוב בכל זאת כדאי שיהיה לנו רקע בנושא ובלית ברירה גם ללכת למכינה. עם זאת, טכניקה והכשרה הם בהחלט לא הדבר העיקרי שבתי ספר לעיצוב מחפשים כאשר הם בוחנים תיק עבודות של מועמד. אז הם כן מחפשים כאשר הם בוחנים תיק עבודות? אחד הדברים המרכזיים שנבחנים הוא החשיבה שלכם, התפיסה האסתטית ואפילו הפילוסופית שבאה לידי ביטוי בתיק העבודות שאתם מגישים. תיק עבודות טוב הוא כזה שמציג חשיבה מקורית וטיפול מעניין, גם אם לא באיכות הכי גבוהה, בנושאים שונים. אחרי הכל, טכניקה אפשר ללמד ובגלל זה אתם רוצים ללכת לבתי הספר לעיצוב, אבל מקוריות הרבה יותר קשה להנחיל ועל כן כאשר בתי ספר לעיצוב בוחנים תיק עבודות הם יתרשמו אם תצליחו להראות להם משהו מעניין שלא רואים כל יום.
מאידך, כאשר מכינים תיק עבודות ללימודי עיצוב רצוי לא להשתגע ולא להסתכן, אלא לעבוד בעיקר עם דברים שאתם בטוחים בהם באופן יחסית ויודעים שאתם יכולים להפיק בהם תוצאה סבירה. הניסיון להיות מקורי ומיוחד כאשר מכינים תיק עבודות ללימודי עיצוב יכול להוביל לתוצאה מוזרה ובלתי מובנת שאולי יושבת לכם טוב בראש אבל לא עוברת טוב הלאה לאדם שבודק את תיק העבודות שלכם. בכדי לבנות תיק עבודות ללימודי עיצוב כדאי ראשית לברר בדיוק מהן הדרישות של המוסד שאליו אתם מגישים את תיק העבודות, ולאחר מכן לחפש תיק עבודות לדוגמה שייתן לכם איזשהו רפרנס למה שמצופה מכם.