יום ראשון, 17 באוקטובר 2010

מה זה תיק עבודות


תיק עבודות (פורטפוליו) יכול להיות למעשה אחת משתי אפשרויות. ישנו תיק עבודות מקצועי שהוא למעשה כרטיס הביקור האישי של אדם העוסק בעיצוב ומייצג את הקריירה האישית שלו ודברים שהוא עשה בעבר. הסוג השני של תיק עבודות הוא תיק עבודות המוגש לשם קבלה ללימודי עיצוב במוסד אקדמי כזה או אחר.
במאמר הזה אנחנו נעסוק בסוג השני של תיק עבודות, זה המוגש למוסד ללימודים אקדמיים. תיק עבודות הוא דרישה שמציבים מוסדות אקדמיים רבים ללימודי עיצוב, ובייחוד הטובים שבהם כמו בצלאל, מכללת הדסה ושנקר. תיק עבודות הוא חלק מדרישות הצגת המועמדות במוסדות כאלו ולא ניתן להתקבל אליהם מבלי להציג תיק עבודות שמייצג את היכולות והפוטנציאל של התלמיד העתידי.

מה כולל תיק עבודות?
תיק עבודות בדרך כלל יכלול בין 5-10 לעבודות שמתקשרות בדרך כלשהי לתחום הלימוד המבוקש. ברור כי תיק עבודות המוגש לשם לימודי ארכיטקטורה אינו זהה לתיק עבודות המוגש לשם לימודי תקשורת חזותית או תיק עבודות ללימודי אופנה. עם זאת, בדרך כלל בשלבי קבלה ללימודי עיצוב תיק עבודות יכול להיות בעל אופי כללי ולכלול מגוון עבודות במדיומים שונים שמייצגים את הפוטנציאל היצירתי שלכם. תיק עבודות יכול לכלול ציורים, רישומים, עבודות תלת-מימדיות, עיצובי מחשב ואפילו קטעי טקסט המבטאים השקפת עולם אסתטית או פילוסופית. למעשה בדרך כלל אפילו רצוי כי תיק עבודות שמוגש לשם לימודי עיצוב יהיה מגוון ויכיל עבודה בכמה מדיומים שונים בכדי להעיד על יכולת ורסטילית ותפיסה שיכולה להתממש במדיומים שונים.

מה מחפשים כאשר בוחנים תיק עבודות?
בכדי לענות על השאלה מה מחפשים כאשר בוחנים תיק עבודות במוסדות ללימודי עיצוב אולי כדאי ראשית להשיב על השאלה מה לא בוחנים כאשר מסתכלים על תיק עבודות. תיק עבודות לא אמור להראות יכולת אלא בעיקר פוטנציאל, לכן הרמה הטכנית, למרות שהיא נלקחת בחשבון, אינה הדבר החשוב ביותר כאשר מגישים תיק עבודות. מה שכן חשוב בתיק עבודות ללימודי עיצוב הוא הפוטנציאל, והפוטנציאל נמדד בעיקר בחשיבה, בתפיסת העולם, במקוריות וכן ביכולת מסוימת, ראשונית לפחות, לתרגם את התפיסות והמחשבות האלו למדיום חזותי. ועל כך צריך לתת את הדגש כאשר מגישים תיק עבודות ללימודי עיצוב.