יום ראשון, 17 באוקטובר 2010

עד כמה חשוב תיק עבודות?


אנשים רבים סבורים כל מרבית המשקל של סיכויי הקבלה שלהם למוסדות ללימודי עיצוב כמו בצלאל, מכללת הדסה או שנקר תלוי באיכות של תיק העבודות שהם מגישים. אמנם, נכון כי יש משקל לא מבוטל להגשת תיק עבודות איכותי ומושקע אך זה ממש לא נכון לחשוב שרק בזכות תיק עבודות יקבע אם תתקבלו ללימודי עיצוב או לא. בפועל, תיק עבודות הוא רק חלק אחד ממכלול שלם של הערכה שמקיימים מוסדות ללימודי עיצוב, כל מוסד והשיטות שלו, והוא משמש במקרים רבים רק כנקודת התייחסות ראשונית בכדי להעריך אתכם ואת היכולות שלכם כהכנה לשלבים אחרים, מהותיים יותר אולי של תהליך המיון. אנחנו נדגים את הנקודה הזו על ידי התייחסות אל הנושא של תיק עבודות בשני חלקים אחרים של המיון למוסדות לימודי עיצוב ואמנות – השלב של הראיון ושל מבחן הקבלה.

תיק עבודות בראיון למוסדות לימודי עיצוב
תיק עבודות שאתם מגישים יכול לשמש לנקודת מוצא ודיון בעת ראיון הקבלה שאתם עורכים למוסד לימודי עיצוב כמו בצלאל או שנקר. במהלך הראיון אתם יכולים להשאל על התכנים של תיק העבודות שלכם ולהתבקש להסביר את הרעיונות שעומדים מאחורי העבודות ואת תהליך היצירה. כמובן שחשוב מאוד שתהיו מסוגלים לדבר ולהסביר על העבודות שנמצאות בתיק העבודות שלכם ולהראות שיש מחשבה מעמיקה ומקורית מאחורי כל אחת מהעבודות בתיק.

תיק עבודות בהקשר של מבחנים למוסדות לימודי עיצוב
תיק עבודות שאתם מגישים כחלק מדרישות הגשת המועמדות למוסדות לימודי עיצוב כמו בצלאל או שנקר ואף לימודי ארכיטקטורה בבצלאל, הטכניון או המכון הטכנולוגי חולון למשל יכול לשמש בכדי להשוות את העבודות של תיק העבודות עם התוצאות שלכם במבחני הקבלה. ההשוואה בין תיק עבודות והעבודות שאתם מבצעים במסגרת מבחני הקבלה למוסדות לימודי עיצוב מאפשרים לקבל תמונה שלמה המורכבת הן מעבודות יזומות בתיק העבודות והן מעבודות מוזמנות במבחני הקבלה, וכך להציע תמונה מלאה ורבת פנים של הכישורים שלכם מעבר למה שמוצג רק על ידי תיק עבודות בלבד.