יום ראשון, 17 באוקטובר 2010

איך מכינים תיק עבודות?


כל אחד שמעוניין להתקבל ללימודי עיצוב או ארכיטקטורה במוסדות כמו בצלאל, שנקר, הטכניון, המכון לטכנולוגיה חולון וכיוצא בזה מוצא את עצמו מתלבט בשאלה איך מכינים תיק עבודות? דבר ראשון שצריך לדעת כאשר מנסים לענות על השאלה של איך מכינים תיק עבודות הוא שכמובן לכל מוסד יש את הדרישות שלו לגבי תיק עבודות ואלו נמסרות לתלמידים מראש ויש להתאים את תיק העבודות לדרישות האלו. אך עם זאת ישנם כמה כללים ראשוניים שתקפים לגבי כל תיק עבודות שמוגש לכל מוסד ללימודי עיצוב או ארכיטקטורה ואנחנו ננסה לתאר אותם בקצרה כאן בכדי לנסות ולעזור לכל מי שתוהה איך מכינים תיק עבודות.
העיקרון הכי חשוב שצריך לזכור כאשר מכינים תיק עבודות הוא שאיכות חשובה הרבה יותר מכמות. לכן להלן אנחנו נסקור מה צריך להכלל כאשר מכינים תיק עבודות ומה ממש לא צריך להיות חלק מתיק עבודות שמוגש למוסד ללימודי עיצוב כחלק מתהליכי המיון שלו.

מה צריך להיכלל כאשר מכינים תיק עבודות?
תיק עבודות כולל מדגם מייצג של הכישורים שלכם ובעיקר התפיסות והנטיות האמנותיות וסגנוניות שלכם והדרך שבה אתם יכולים לתרגם אותן למדיום חזותי. תיק עבודות צריך להכיל מגוון של מדיומים כמו ציור, רישום, פיסול, צילום והנפשה בכדי להדגים ורסיטיליות בשימוש במדיומים שונים. תיק עבודות שמוגש למוסדות לימודי עיצוב צריך להיות ערוך בצורה בהירה, מסודרת ומזמינה וחשוב תמיד לזכור כי התפקיד העיקרי של תיק עבודות הוא לעניין ולהציג אתכם כאמנים בעלי פוטנציאל.

מה לא צריך להיכלל כאשר מכינים תיק עבודות?
כאמור לעיל, אחד הדברים הכי חשובים שלא צריכים להיכלל כאשר מכינים תיק עבודות הוא עודף ועומס של פריטים. בחרו רק את העבודות הטובות ביותר שלכם ואלו שאתם באמת מרגישים שאתם יכולים לעמוד מאחוריהן ועשו בהן שימוש כאשר אתם מכינים תיק עבודות. ניתן לצרף לעבודות שבתיק העבודות מלל קצר ותמציתי המציג את הרעיון או מתקשר איתו בצורה כלשהי אך רצוי להמנע מחיבורים ארוכים ומפורטים שמנסים להסביר את מה שלא הצלחתם להסביר דרך המדיום החזותי, זה רק יגרום לכם לצאת רע.