יום ראשון, 17 באוקטובר 2010

איך מוצאים דוגמאות לתיק עבודות


אחד השלבים החשובים ביותר בהכנה של תיק עבודות הוא כמובן לקבל מושג על איך זה אמור להראות דרך דוגמאות לתיק עבודות. בחינה של דוגמאות לתיק עבודות היא שלב מומלץ ביותר של הכנה לפני שמכינים תיק עבודות משל עצמנו משום שדרך בחינה של דוגמאות לתיק עבודות אנחנו יכולים לקבל מושג על הסטנדרטים המקובלים והפורמטים הנהוגים בתחום וכך להתאים את תיק העבודות שלנו למטרה שלו.
דוגמאות לתיק עבודות ניתן למרבה המזל למצוא בשפע באינטרנט עלי ידי חיפוש אקראי בגוגל אחר דוגמאות לתיק עבודות או על ידי גלישה לאתרים ייעודיים. כמעט כל בתי הספר לעיצוב ואמנות כמו בצלאל ושנקר כוללים באתר האינטרנט שלהם דוגמאות לתיק עבודות של סטודנטים ובוגרים ובהחלט מומלץ להתרשם מהם לפני שמכינים תיק עבודות משלנו. עם זאת, חשוב לזכור כי מי שצריך להכין תיק עבודות בכדי להתקבל ללימודי עיצוב אינו צריך להגיש תיק עבודות שדומה לתיק עבודות של סטודנט, בוגר או אמן פעיל. ישנם מספר הבדלים בין תיק עבודות של מועמד ללימודי עיצוב וכאלו של אמנים פעילים או סטודנטים בתחום ועל כן כדאי להשתמש בדוגמאות לתיק עבודות רק באופן מוגבל.

הבדלים בין דוגמאות של תיק עבודות
תיק עבודות של אמן פעיל או סטודנט על פי רוב יהיה ממוקד בתחום מסוים, ואילו תיק עבודות המוגש לצורך קבלה ללימודי עיצוב באחד מהמוסדות האקדמיים על פי רוב צריך להיות מגוון ולכלול עבודות מסוגים שונים ומדיומים שונים. הבדל נוסף בין דוגמאות לתיק עבודות של אמנים פעילים שניתן לבחון כהכנה לבניית תיק עבודות למטרת קבלה ללימודים ובין תיק עבודות זה הוא שתיקי עבודות של אמנים פעילים על פי רוב ממוקדים בתוצר, ואילו תיק עבודות לקבלה ללימודי עיצוב על פי רוב אמור להציג תהליך, חשיבה ועיבוד ופחות להתמקד על האיכות של התוצר הסופי.

אז מה כן לחפש בדוגמאות לתיקי עבודות?
בחינת דוגמאות לתיק עבודות יכולה לסייע לכם להבין בעיקר את נושא הפורמט ודרך ההגשה הרצויה. שימו לב כי מרבית הדוגמאות לתיקי עבודות שתמצאו יהיו ככל הנראה באינטרנט (פורטפוליו דיגיטלי) ואילו אתם תדרשו להגיש תיק עבודות בהארד-קופי. עם זאת ישנם קווי דמיון בדרך ההגשה של תיקי עבודות ובהחלט כדאי למצוא דוגמאות כדי להבין מה צריך להכלל כאשר בונים תיק עבודות וכיצד יש להגיש ולהציג אותו.


כאן תוכלו למצוא דוגמאות של תיקי עבודות באתר בצלאל